INFORMACE Rychlý kontakt
Tel.: 721 342 488
Email: info@vrtanistudny.cz

POPTÁVKA
Příhradové vazníky
Zateplení foukanou izolací po celé ČR


Doporučujeme

Nejlepší způsob zateplení rodinného domu je foukaná izolace od Izolace-Izotom.cz

webSEO logo Tvorba www stránek
SEO optimalizace Reklama na internetu

Zdroj iDnes.cz: Vody ubývá. A v příštích letech to nebude lepší. Mít přístup ke zdroji proto bude čím dál tím důležitější. Přečtěte si o vrtání studny!

Internetový magazín o bydlení a designu
abality.cz

Levná realizace gabionů a plotů:
Gabiony: Jak probíhá jejich realizace?

Gabiony: Jak probíhá jejich realizace?

Gabiony jsou v dnešní době ve stavebnictví značně rozšířeným trendem. Ale přesto řada z nás vůbec neví, o čem je řeč. Můžeme se na to tedy podívat společně. V zásadě se jedná o drátěné koše (popřípadě klece, to už záleží na vaší fantazii), které jsou naplněné kamením. Své využití nacházejí gabiony především tehdy, máte-li zájem o zpevnění svahu nebo říčního břehu. Tím, že se pod svahem zapustí do země obrovská váha pevně zformovaného kamení a kovu, se prakticky znemožní jeho ujíždění. Zároveň je ale takový gabion propustný vodě i vzduchu, takže vlastnosti půdy se nemění. Naopak, může se stát domovem hmyzu nebo některých živočichů. A v neposlední řadě také velmi pěkně vypadá. Můžete ho naplnit dekorativními nerosty, nechat obrůst popínavými rostlinami nebo jej zkombinovat s dalšími prvky a materiály. Navíc spojením většího množství panelů mohou vzniknout třeba originální gabionové ploty. Ale než můžeme přikročit k otázce vzhledu, je potřeba vyřešit zcela jiné problémy.

gabiony zpevnění svahu gabionové ploty levně

Výrobu gabionů po domácku? Náročná a zdlouhavá

Domácí kutilství je sice v Čechách tradicí, nicméně ne vždy se vyplatí. Gabiony - gabionové ploty - jsou toho typickým příkladem. Již pouhá výroba sítě z drátů by byla velmi náročná – aby koš dobře vypadal, je zapotřebí, aby byla všechna oka stejná. Museli byste tedy dosáhnout vysoké přesnosti práce. Obdobně tomu je se skládáním kamenů do vrstev. To vyžaduje velkou míru trpělivosti a určitou zkušenost, jinak výsledek nebude celistvý esteticky dokonalý. Ve výsledku by tedy výroba gabionu po domácku buď trvala hodně dlouho, nebo byste nedosáhli dokonalosti. Následují další problémy, a to s celkovou realizací přímo na místě. Manipulace s takovým košem je náročná, nehledě na to, že jeho usazení do terénu vyžaduje zkušenosti a dodržení všech obecně platných zásad. Podklad je potřeba upravit, zhutnit, popřípadě zabetonovat sloupky, je-li to nutné… Aniž bychom vás chtěli podceňovat, je podle nás lepší přenechat tuto práci odborníkům. Ti zvládnou práci udělat rychleji a ve větší kvalitě.

Jak by měla vypadat profesionální montáž gabionu?

Výhodnější, než se doma dřít, je pořídit gabiony levně a snadno u profesionální firmy, která je nabízí. Tam je ale potřeba hlídat, abyste nakoupili skutečně kvalitně. Poznáte to hlavně z toho, jak její práce probíhá.

Proces montáže gabionu by měl vypadat takto:

  1. Je potřeba firmě sdělit veškeré informace (délka, šířka, výška, popř. materiál a podobně), na jejichž základě vám bude vyměřena orientační cena.

  2. Firma by měla přijet k vám a prohlédnout si terén. Tím by mělo dojít ke stanovení definitivní ceny, která zohlední více faktorů – odskoky v terénu, skutečnou velikost, podklad nebo stabilizační sloupky, jsou-li potřeba.

  3. Teprve v tuto chvíli můžete začít stavět. To obnáší celou řadu úkonů:

    • Měření

    • Vyrovnání terénu, zhutnění podkladu a jeho vysypání kamenivem

    • Příprava základů a betonování sloupků, pokud jsou potřeba

    • Složení jednotlivých sítí pomocí spirál a háčků

    • Napletení první řady košů, následuje postupné skládání dalších řad

    • Vyskládání jednotlivých řad kameny, jejich zapletení a dokončení klece

Teprve ve chvíli, kdy jsou gabiony naplněné, zapletené a dílo je dokončeno, může dojít k předání.

Pozor na pár nejčastějších chyb, jaké se dělají

Při montáži si však každopádně musíte dát pozor na chyby, které některé méně profesionální firmy dělají. Nejčastější z nich je špatné zabetonování sloupků – ty musí být bezpodmínečně dostatečně hluboko pod zemí, aby unesly váhu gabionu (minimálně třicet centimetrů sloupku by mělo být zanořeno do 80-100 centimetrů hluboké vrstvy betonu). Horní okraj sloupku by pak měl končit alespoň 20 centimetrů pod vrchní sítí, aby mohl být zakryt kameny a nevykukoval ven. Terén, na kterém má gabion stát, je pak potřeba opravdu pečlivě urovnat, aby se časem nezačal hýbat. To by mohlo mít za následek deformaci plotu nebo stěny. Poslední věc, kterou chceme zmínit, je výplň. Kameny musí být dostatečně veliké, aby nemohly propadávat oky v síti ven, a zároveň správně poskládané do celistvé vrstvy. V dobře připraveném gabionu se kámen ani nehne, to mějte na paměti. Jedině tak se totiž zajistí pěkný vzhled.

 
 

Pro realizaci levných gabionů můžeme doporučit firmu

GABIONYHRANICE.CZ